52 tarinaa LPKY:stä – Nollasta neljäänsataan (jäseneen) (19/52)

08.05.2026

Harrastustoiminta ei pyörisi ilman aktiivisia ihmisiä, joten yhdistyksen keskiössä ovat tietenkin aina olleet jäsenet. Yhdistyksellä on nykyisin yli 400 jäsentä, mutta jäsenmäärä ei aina ole ollut näin korkea. Myös jäsenrekisteriin liittyvät muutokset ja teknologian kehitys ovat vuosien saatossa muuttaneet niin jäsenten määrää kuin jäsenyyksiin liittyviä prosesseja.

Yhdistyksen perustivat 18 paikallista koiraharrastajaa, joilla monilla oli tausta virka- ja sotakoirien koulutuksessa. Ensimmäisinä vuosina jäsenmäärä kasvoi noin sataan. Kasvun taustalla olivat etenkin keväiset koiranäyttelyt sekä lastenvetojen antama näkyvyys.

50-luvulla raivotauti rajoitti jonkin verran yhdistyksen toimintaa ja siksi myös jäsenmäärä otti hetkeksi hieman takapakkia. Vuonna 1950 jäseniä oli 80, vuosikymmenen puolivälissä taas noin sata ja vuonna 1958 taas vain 61. Pohjanoteeraus oli vuonna 1959, kun jäsenmäärä tippui alle viiteenkymmeneen. Yhdistyksen toiminta pysyi kuitenkin olosuhteisiin nähden aktiivisena, joten voimme vain arvailla raivotaudin merkitystä jäsenmäärän laskussa.

Seuraavalla vuosikymmenellä piristysruiskeen jäsenmäärään toivat seurakoiraharrastajat. Vuoteen 1965 mennessä jäsenmäärä oli palannut yli sataan ja jatkoikin tämän jälkeen lähes poikkeuksetta kasvua vuosi vuodelta. Seurakoirien osuus tästä oli merkittävä vaikkakaan tarkkoja lukuja ei ole tilastoitu. Vuosikymmenen lopulla jäsenmäärä kasvoi vieläkin räjähdysmäisemmin ja vuonna 1970 jäseniä oli jo yli 330.

Alla olevasta kuvasta näkyy jäsenmäärän kehitystä vuosina 1976-1994.

90-luvulla jäsenrekisteri siirrettiin ensimmäisen kerran tietokoneelle. Siirron yhteydessä jäsenrekisteristä siivottiin pois vanhentuneita jäsentietoja, joten vuosikymmennen puolivälissä tämä näkyi jäsenmäärän vähenemisenä. Tietoja säilytettiin muun muassa levykeasemilla, joita itseasiassa löytyi kevään talkoissa Haukkiksen päätykämpän kaappien perukoilta perusteellisen siivouksen yhteydessä.

Samoihin aikoihin käyttöön otettiin jäsenyysanomuskaavake, jonka jäseneksi haluava täytti. Kaavakkeen alaosassa oli valmiina myös maksukuitti jäsenmaksua varten. Paperiset jäsenanomukset olivat käytössä vielä pitkään 2000-luvulla, vaikka 2007 käyttöön tuli Membis-jäsentietojärjestelmä. Membis taas oli käytössä aina vuoteen 2025 saakka.

Jäsenistö on jo usean vuosikymmenen ajan ollut hyvin naisvaltaista. Vuonna 1997 naisia oli ¾ jäsenistä ja osuus on nykyisin vieläkin suurempi. Harrastuskoiria jäsenillä oli noin sataa eri rotua. Suosikkirotuja 90-luvulla olivat saksanpaimenkoira, rottweiler, colliet ja spanielit. Nykyisin emme tilastoi enää harrastuskoirien tietoja, mutta treeneissä, kokeissa ja kilpailuissa näkyy vähintään yhtä laaja kirjo koirarotuja kuin 30 vuotta sitten.

Satojen ihmisten yhdistykseen mahtuu jos jonkinlaista harrastusta, tavoitetta ja koirakkoa. Yhdessä tehden harrastusmahdollisuuksista pääsee nauttimaan mahdollisimman moni!

--

LPKY juhlistaa 80. toimintavuottaan vuonna 2026. Juhlavuoden kunniaksi julkaisemme tarinoita yhdistyksen historian varrelta. 52 tarinaa LPKY:stä -juttusarjassa tutustumme yhdessä toiminnan historiaan, hauskoihin tapahtumiin ja erilaisiin kommelluksiin. Julkaisemme uuden tarinan aina perjantaisin!

Share